1. 6. 2023

Pozor na malware

Výraz vznikl asi z anglického malicious (zlomyslný) a software. Původně vznikl jen jako žert pro DOS, ale časem se z něj stal červ se vším všudy. Malware všeobecně můžeme rozdělit na tři větší kategorie.
· Trojany
· Rootkity
· Backdoory
komunikace software
Každý škodíve výsledku hodně podobně. Ale propracuje se k tomu jinou cestičkou. A pak už jen páchá zlo a škody. Některý umí smazat data z disku a to naprosto všechna. Takže máte prázdný disk a v podstatě jste o všechno přišli. Jiný zase data přepíše a to tak, že se stanou nečitelnými pro člověka, nebo pro program. Ten pak pochopitelně nespustíte a je to opět průšvih.
Proč o tom všem píši? Protože se opět objevují články o Confickerovi, což byl a je zákeřný malware se vším všudy. Vznikl už v roce 2008 a dodnes je podle antivirové společnosti Chec Point třetím nejnebezpečnějším na světě. První a druhé místo si uzurpují RoughTed a Rig ek. Conficker umí využít mezer a děr přímo v operačním systému Windows. Proto jsou hodně důležité záplaty a aktualizace. I přesto se stalo, že se Conficer dokázal nabourat i do bavorské jaderné elektrárny Gundremmingen. Koncern RWE sice tvrdil, že bezpečnost provozu rozhodně nebyla nijak ohrožena, ale kdo ví. Vir byl odhalen během chystané přípravy kontroly bloku B. A nebyl sám, byl tam s ním nalezen i W32.Ramnit.
lebka na monitoru
Conficker se může objevit kdekoli, protože je vybudována síť infikovaných počítačů. Hackeři jej tak mohou ovládat a zadávat jim vlastně jakýkoli úkol. Takže je jasné, že vir se lidně může šířit i lavinovitě mezi spousty uživatelů.
Obrana je pro běžného uživatele v podstatě jednoduchá. Jak jsem již zmínil výše, je to pravidelná aktualizace systému a spuštěný antivir. Tyto dva bezpečnostní prvky by měly proniknutí viru zabránit. Pokud však máte větší starost o svůj systém, možno použít jakýkoli antivirový skener, který je většinou naštěstí zcela zdarma.

written by - Posted in Nezařazené