1. 6. 2023

Stop paradentóze

Paradentóza je zánětlivé onemocnění dásní, které může skončit až ztrátou zubů. Na vině je působení mikroorganismů, jejichž množení podporuje zubní plak a zubní kámen. Toto onemocnění postihuje více než čtvrtinu dospělých. Že mezi ně rozhodně nepatříte? Možná se mýlíte. Hodně lidí totiž vůbec netuší, že tento problém má. Často na něj přijdou, až když už je pozdě. Na co si tedy máte dát pozor, abyste měli zdravé a silné zuby a nepřišli jste o ně?
zdravé zuby
Jak to začíná?

Paradentóza začíná velmi nevinně. Prvním příznakem je většinou lehké zarudnutí a slabý otok dásní. Dásně později začnou krvácet při čištění zubů, může vám být cítit nepříjemný zápach z úst, začnou se také obnažovat krčky, dásně a zuby jsou přecitlivělé a bolavé. V dalším stadiu dásně odstupují od zubu, dásně bolí neustále, zuby se začnou viklat a nakonec vypadnou. Průběh paradentózy je bohužel často bezbolestný, alespoň v prvním stadiu, proto ji zpočátku ani nezaregistrujete.
zub v rozpadu
Můžou za to bakterie

Zánět dásní vyvolávají specifické bakterie ze zubního plaku, který vznikne ze zbytků jídla, co ulpí na zubech či pod dásněmi. K růstu bakterií přispívá špatná zubní hygiena, ale také špatná životospráva, nezdravé stravování, kouření či chronické onemocnění. Z části však může být paradentóza dědičná, proto za ní někteří pacienti nemohou.
pasta na kartáčku
Koho paradentóza postihuje

Paradentóza se vyskytuje u lidí ve středním a vyšším věku. Pokud lidé kouří, možnost výskytu paradentózy se mnohonásobně navyšuje.
Lze paradentóze předcházet?
Pravidelné kontroly u zubního lékaře a důsledná hygiena dutiny ústní by měla vzniku paradentózy zabránit, nebo ji alespoň mnohonásobně snížit. Čištění zubů, ale také správná léčba, by neměla dovolit, aby se onemocnění dostalo do pokročilejšího stadia. V prvních stadiích je léčba snadná, postačí speciální zubní pasta. Ovšem v pokročilejších stadiích se již musí provádět hloubkové čištění chrupu a odstranění zánětu z postižených míst.

written by - Posted in Nezařazené