1. 6. 2023

Diabetik a dovolená

Lidé, kteří trpí cukrovkou, mají život trochu složitější. Musejí dávat pozor na spoustu věcí, aby si svůj stav ještě nezhoršovali. Největší nebezpečí na ně číhá na dovolené. To je totiž doba, která přímo vyzývá k různým prohřeškům. Diabetici by ale rozhodně měli být v této oblasti velice opatrní.
krevní test
o   Základem je vždy pitný režim.
o   A to jak u zdravého člověka, tak i u diabetika.
o   Dříve se doporučovaly nejméně tři litry denně.
o   Dnes už se tato hranice posouvá spíše ve dvěma litrům.
o   Víc pít by měli lidé, kteří se léčí glifloziny.
–         To jsou léky, které vedou ke zvýšeného obsahu cukru v moči a tím dochází i k větším ztrátám tekutin.
Nejvhodnějším nápojem pro diabetiky je čistá voda.Jestliže si chce diabetik svůj pitný režim zpestřit, může si dovolit limonádu s umělými sladidly. Rozhodně je nevhodný džus, který obsahuje velké množství cukru. Čemu by se rozhodně měli lidé s cukrovkou vyhýbat je alkohol. Výjimku lze udělat u piva nebo vína. Ale pouze občas a s mírou. Naprosto nevhodné jsou destiláty. Ty mohou dokonce u lidí, kteří do těla dostávají inzulin uměle, vyvolat hypoglykémii.
očkování do ramene

Inzulin na dovolené

Inzulin má svou hranici použitelnosti. Jestliže ho veze nemocný s sebou, nikdy by ho neměl nechat na slunci.
·        Stává se, že lék zůstane zavřený ve stanu nebo rozpáleném autě a tím se znehodnotí.
·        Pak může napáchat více škody nežli užitku.
·        Je tedy dobrým řešením použití termoboxu.
Inzulin si nikdy nemá diabetik píchat do míst, která jsou namáhaná. Jestliže jede na dovolenou na kole, rozhodně nepoužije za místo vpichu stehno. Lékaři doporučují před dovolenou, která bude aktivní, konzultaci s ošetřujícím lékařem. Fyzická zátěž může zlepšit reakci těla na inzulin na několik hodin. Hypoglykémie tedy nemusí nastat během aktivity, ale až například během následující noci. Lékař dávkování upraví na vhodné hodnoty.

written by - Posted in Nezařazené