1. 6. 2023

Jak pěstovat jahody

Krásně se červenající plody jahod patří k nastávajícímu létu. Snad každý miluje tyto sladké plody jen tak pro chuť a příjemné osvěžení, či v různých koláčích a dalších skvělých pokrmech. Kupované jahody však nikdy nechutnají tak sladce jako ty, které si sami vypěstujete. Že nemáte dostatečně velkou zahradu, tudíž ani příležitost jahody pěstovat? Nevadí! Existuje totiž řada odrůd, které můžete pěstovat i doma v květináči či v truhlíku. A pěstování jahod není nijak složité a náročné, takže se velmi snadno dočkáte bohaté sklizně.

jahoda

1.       PŮDA PRO JAHODY

Pokud se rozhodnete jahody pěstovat, je potřeba, abyste pro ně měli dobře připravenou půdu, ze které budou jahody čerpat živiny i po několik let. Proto do půdy přidejte dostatek rašeliny nebo dobře proleželého kompostu. Koupit také můžete v zahradnických prodejnách substrát určený přímo pro pěstování jahod.

2.       JAHODY A VLÁHA

Jahodník je velmi náročný na zavlažování. Bez dostatku vody nebudete mít velkou a sladkou sklizeň, proto jahody pravidelně zalévejte. Nejintenzivnější zalévání připadá na období mezi květnem a dozráváním jahod. Vodou v tomto období rozhodně nešetřete.

jahůdka

3.       KDY JAHODNÍKY VYSADIT

Jahodníky se vysazují nejčastěji na jaře nebo na podzim. Jarní výsadba se snáze ujme a na podzim vám ještě vytvoří další sazenice pro další výsadbu.

4.       ČERNÁ TEXTILIE JE PRAKTICKÁ

Textilie pod jahodníky je velmi praktická, neboť vám ušetří spoustu času s pletím plevele, který vlastně nemá přes textilii šanci vyrůst. To ale není jediné plus, textilie také zajistí, že jahody rychleji dozrávají, a navíc jsou čisté, bez zbytků hlíny. Netkaná textilie navíc snižuje riziko výskytu hniloby plodů.

jahody

Kde všude se dají jahody pěstovat

Možností, kde jahody pěstovat, je mnoho, a nemusíte k tomu mít ani zahrádku. Jahody lze totiž vysadit například do závěsného koše, do plastového pytle, do balkonového truhlíku, do květináče, starého cedníku, nebo třeba jen do plastového kyblíku. Moderní doba s sebou přináší moderní nápady, proto se nebojte vymyslet si vlastní způsob pěstování jahod.

written by - Posted in Nezařazené