14. 5. 2018

Hra na kytaru

Kytara se desítky let vyvíjela do dnešní současné podoby, tak jak jí známe. Je to strunný drnkací nástroj. Jak vlastně vzniká její tón? Struny na jsou napnuté mezi kobylkou a nultým pražcem. K reprodukci tónu o struny se používá vydrnkávání prsty, a nebo je použito trsátko. Klasická kytara má zpravidla šest strun a notuje se v houslovém klíči. Každá struna má jiný tón.
kytara na křesle.jpg
Její rozsah ladění je v tomto rozmezí: E A d g h e1. K tomuto ladění existuje výborná mnemotechnická pomůcka, která se mezi začátečníky hojně využívá (Emil hodil granát do atomovéelektrárny). Můžeme se setkat i s dvanácti strunnou kytarou.
elektrická kytara.jpg
Mezi nejznámější akustické kytary patří bezesporu Španělská kytara, slangově řečená jako španělka. Poznáme jí zejména podle toho, že má ozvučný kruhový otvor a používá nylonové struny. Můžeme ji slyšet při hraní španělské hudby a klasické hudby. Kytara, která je větší než španělka se nazývá Westernová. Tento druh kytary je charakteristický kovovými strunami a má užší hmatník. Další kytara, která má také kovové struny, se nazývá Jumbo. Rozeznáme jí od předchozí kytary tím, že má zvětšenou spodní část těla. Slyšet ji můžeme převážně v country a folklor hudbě. Jazzová kytara neboli Gibsonka, na těle má dva ozvučné otvory jako u houslí, používá ocelové struny a tím získává silnější a ostřejší zvuk oproti španělce. Havajská kytara má velmi atypický styl hraní. Hráč používá ke hře kovový pražec, který drží v ruce. Mezi akustické kytary můžeme také zařadit Dobro, což je kytara s výraznými kovovými rezonátory uprostřed jejího těla.
španělská kytara.jpg
Můžeme se také setkat s elektroakustickými kytarami. Vycházejí z akustické kytary, které mají umístěný snímač na kobylce sloužící jako mikrofon. Zvuk sice zesílí, ale zachová si barvu akustické kytary.
V současnosti jsou také používány elektrické a basové kytary. Obě využívají elektromagnetický snímač k reprodukci zvuku. Basovka je typická svým zvukem a její tóny jsou spíše vybrnkávány, než akordicky hrány. Její zvuk se má velmi přiblížit kontrabasu. Říkali jste si, že byste si rádi hru na kytaru vyzkoušeli?