14. 4. 2019

Bydlení pro mladé

Již 15. srpna 2018 Státní fond rozvoje bydlení zahájil program státní hypotéky, jinak tedy úvěr pro mladé rodiny. Již v ten den se očekávaly stovky žádostí na pobočkách v Praze a v Olomouci. Nakonec se v ten den sešlo nějaké dvě stovky žádostí, po pěti dnech těch žádostí bylo 345, poté začal zájem rapidně opadat. Žádosti byly prověřovány, zda vyhovují podmínkám. Po veškerých prověrkách se na hypotékách vyplatila částka 650 milionů korun, které byly pro rok 2018 vyčleněny. Po vyčerpání částky si lidé mohli podávat žádosti na následující rok 2019.
bílý gauč
Podmínky udělení státní hypotéky:
· Mohou o ni požádat pouze manželé nebo registrovaní partneři. V případě, že nejsou žadatelé manželé nebo registrovaní, musí spolu mít dítě do patnácti let.
· Ani jeden z partnerů, nesmí v době podání žádosti vlastnit ani spoluvlastnit žádné obydlí nebo být nájemníkem v družstevním bytě.
· Program poskytuje úvěr až dva miliony korun na stavbu či koupi rodinného domu, kdy nesmí půjčka přesáhnout 80% nákladů na stavbu nebo z ceny domu. Také si lze půjčit 1,2 milionu korun na nákup bytu anebo až 300 tisíc na modernizaci bydlení. Úroková sazba musí být minimálně 1%.
české tisícovky
Nejčastějšími zájemci o hypotéku jsou lidé z vesnic, kteří mají rozestavěný dům a chybí jim peníze na jeho dostavění. Potom je velký zájem o půjčku na modernizaci domu či bytu. Peníze na byt si lidé téměř nepůjčují, protože byty se prodávají především ve větších městech, kde je částka 1,2 milionu korun na byt naprosto nedostačující. Mnoho odborníků si proto myslí, že jde jen o okrajovou variantu, která pomůže jen malému množství mladých rodin. Protože pořízení nového bydlení, které je momentálně nejdražší za poslední desítky let, vyjde na daleko větší částky, než jaké stát v podobě hypoték nabízí. Proto je toto gesto od vlády bráno spíše jako určitý druh populismu, než skutečná pomoc na .

written by - Posted in Nezařazené