20. 6. 2020

Zahradní solární sprcha pro práci i pro zábavu

Proč se trápit http://www.albatrosmedia.cz/tituly/20855/1000-duvodu-proc-se-ne-trapit-laskou/ na zahradě sluneční výhní, když se můžeme osvěžit sprchováním téměř zdarma, pouze za cenu vody?

Ceny vodného a stočného sice rok od roku nenápadně stoupají, ale stále se jedná o velmi nízkou položku v rodinném rozpočtu. Mnohem větší částku zaplatíte za její ohřev a v porovnání s jinými činnostmi v domácnosti, jako je umývání nádobí nebo úklid, je pravidelná hygiena a zvláště pak sprchování, největší položkou energetických výdajů v domácnosti (kromě vytápění, samozřejmě).

kapka na vodní hladině

Sprchování na zahradě při práci či při sportu, anebo při pouhém pobytu na skládacím lehátku, při opalování se na terase nebo hraní s dětmi na trávníku považují mnozí z nás za nadstandardní přepych, ale vůbec tomu tak nemusí být. Teplou vodu si lze dopřát v teplých měsících roku od května do září ohřevem slunečními paprsky v tělese zahradní solární sprchy. Ocení ji i majitelé zahradních bazénů, před koupáním je totiž žádoucí z hygienických důvodů a pro udržení přijatelné čistoty vody krátké sprchování a běhat kvůli tomu stále do domovní koupelny je nesmírně otravné.

voda v bazénu

Objem zásobníku mezi 30 a 40 litry vystačí na pohodlné osprchování dvou až tří členů rodiny. Voda se do něj přivádí z vodovodního řadu hadicí a o přijatelnou teplotu se postará regulovatelná sprchová baterie. Některé výrobky mají k dispozici i ventil na oplachování nohou.

Konstrukce solárních sprch mohou mít různý tvar, obvykle jsou válcové nebo kuželové, samotné těleso zásobníku je tmavé barvy, aby lépe pohlcovalo sluneční záření.

Nezapomínejte na pravidelné čištění

Pokud je sprcha v permanenci v letní sezoně, stále do ní přitéká mírně chlorovaná voda, která brzdí množení bakterií ve vodě. Pokud bychom ovšem nechali plný zásobník na slunci delší čas, bakterie se v něm začnou množit, proto bychom jej měli vždy vyprázdnit.

Přes zimu sprchu skladujeme v suché a mírně vytápěné místnosti a tam, kde je velmi tvrdá voda, je vhodné ji občas propláchnout roztokem jedlé sody s octem, který rozpustí tukové a vápenaté usazeniny.

written by - Posted in Nezařazené