17. 7. 2021

Stravujte se lépe. Budete se lépe cítit i vypadat

Nadváha je problém, ale dá se stále poměrně snadno řešit. Obezita, ta už je horší. Ale i té je možné se zbavit, a sice za pomocí pohybu a správného stravování.

Stravujte se lépe. Budete se lépe cítit i vypadat

Jídlo ke svému životu nezbytně potřebujeme, ale v posledních několika málo desetiletích to vypadá, že více než kdy jindy. Ne, že by u nás vypukl hladomor, to spíše naopak. V našich zeměpisných šířkách panuje velký přebytek, což je obdobně zničující, i když to na první pohled není tak vidět. Obezita totiž nemusí být příliš vidět, zvláště, když se ještě nejedná o morbidní typ. Ten už opravdu přehlédnout nejde. Ovšem i počínající obezita je velmi nepříjemná. Nadbytečné množství tukových zásob v těle rozhodně není dobrou zprávou. Přemíra tuku totiž může za mnoho chronických chorob, kterých není snadné se zbavit ani po zhubnutí.

Ketball v lese

A že obézní lidé zhubnout musí, o tom není potřeba diskutovat. Čím dříve, tím lépe. Dobrou zprávou je, že to není nereálné, i když to tak může někdy vypadat. Lidé, kteří se dají na hubnutí, by měli perfektně znát svůj BMI index a v pravidelných intervalech si ho měřit. Váha není nejpřesnější a toto může pomoci. Údaje jsou mnohem přesnější a je tedy lépe vidět, jestli jde hubnutí správným směrem nebo stagnuje či se dokonce ještě tloustne. Vše závisí hlavně na stravě.

Jídlo je základ

Jídlo je samozřejmě základem všeho. Doplňuje si s jeho pomocí veškeré živiny, které potřebujeme ke svému normálnímu chodu. Některá jídla však mimo živin dodávají tělu i velké množství cukrů a tuků, které se v pak v těle ukládají. Čím více toho je, tím hůře, jelikož to je ten hlavní problém, který posléze způsobuje mnohé choroby. S lepší stravou se toto dít nebude, což bude znamenat jediné, a sice hubnutí. Lepší stravou je samozřejmě myšlena hlavně zelenina, ovoce, luštěniny a další netučné věci, které by si měl každý dopřávat denně. Naopak je více než vhodné se vyvarovat konzumaci tučného a sladkého.

Meloun a kiwi

Pomocná ruka

Ne každý si dokáže naordinovat tu správnou dietu. To nevadí, i na to existují odborníci. Když se dílo nedaří, je rozhodně vhodné navštívit specialistu, a je jedno, jestli to bude dietolog nebo nutriční poradce.