9. 2. 2022

Jak poznat, která zápůjčka je nejvýhodnější

Ačkoliv mnoho lidí tvrdí, že peníze nejsou důležité, opak je pravdou. Právě ty totiž směňujeme za vše, co k životu potřebujeme, včetně takových základních věcí, jako je jídlo, ošacení či střecha nad hlavou. Pokud jich máme málo a nemůžeme si dovolit ani ty, pak se dostáváme do problémů.

Způsobů, jak takovouto situaci řešit, je hned několik. Tím nejběžnějším, který využívá nejvíce lidí, je zápůjčka. Tento termín označuje půjčení peněz, a je jedno, zda od příbuzných či známých nebo od banky či společnosti, poskytující finanční služby.

dostávání se do dluhové pasti

Problém samozřejmě nastává v tom, že lidí, kteří si ji chtějí vzít, je mnoho. A jelikož je půjčování peněz lukrativní byznys, provozuje jej mnoho firem. To také znamená, že máme na trhu mnoho produktů, které se od sebe liší a mezi kterými může být těžké se vyznat. Co tedy dělat, pokud chceme požádat o půjčku, ale nevíme jakou?

V první řadě je nutné si říci, kolik peněz vlastně potřebujeme. Jistě, mohlo by se zdát, že čím více, tím lépe, avšak opak je pravdou. Nesmíme totiž zapomenout, že je budeme muset vrátit, a to i s úroky. Měli bychom tedy uvažovat realisticky a půjčit si jen absolutní minimum, které potřebujeme, abychom se postavili na vlastní nohy.

půjčování peněz

S tím souvisí i naše schopnost splácet. I zde platí, že méně je více. Rozhodně nebude ideální, pokud polovinu svého příjmu použijete na splácení. Také je dobré se zajímat, zda poskytovatel nabízí například i pojištění proti neschopnosti splácet. To oceníte zejména u dlouhodobých půjček. Zajímat bychom se měli také o konkrétní podmínky, především pak sankce. Nikdy totiž nevíme, co nás může potkat, a je rozhodně lepší být připraven. Budeme tak vědět, s čím můžeme počítat. V neposlední řadě je to pak také výše úroků a nejrůznějších jiných poplatků, například ten za vedení běžného účtu. Je dobré si spočítat, kolik peněz zaplatíme navíc. Často pak budeme překvapeni, jak vysoká částka to je. Podle všech těchto kritérií si pak můžeme vybrat takovou, která nám bude vyhovovat a bude pro nás nejvhodnější.