11. 11. 2019

Dashcam – kamera do auta

Dashcam v překladu znamená kamera přimontovaná na palubní desce automobilu. Jedná se o tak libozvučný anglický termín, že se uchytil také u nás. Dnes má i svou komunitu, která se prostřednictvím videozáznamů snaží poučit diváky a pomoci jim se správně zachovat při řešení nečekané situace na silnici. Záznamy mohou sloužit také jako důkazní materiál při případné autonehodě. S jakým typem si vystačíme?

autonehoda (obrázek)

Je jasné, že nejdůležitější parametry se budou týkat záznamů videa. Sem patří rozlišení, snímková frekvence, úhel záběru a potažmo také velikost paměťových karet.

1.       Rozlišení

Tento parametr udává, jak moc detailní záznam bude. Čím vyšší rozlišení, tím detailnější obraz. S tím ale souvisí také vyšší nároky na paměť. Jsou dva základní typy kamer: HD a Full HD. HD nabízí dostatečné rozlišení, Full HD je detailnější a dokáže identifikovat osoby či SPZ na větší vzdálenosti.

2.       Snímková frekvence

Parametr označující počet zachycených snímků v jedné sekundě videa. Plynulý obraz poskytuje 30 snímků za sekundu, přirozený 60 snímků a špičkový více než 60 snímků. Čím víc snímků za sekundu kamera zachycuje, tím plynulejší je také přehrávání zpomalených záběrů.
palubní deska

3.       Úhel záběru

Čím vyšší úhel, tím více je zachycen prostor také po stranách vozu. Úhel se pohybuje mezi 120 a 170°.

4.       Paměť úložiště

Samotná dashcam má nulovou nebo jenom minimální vnitřní paměť, je proto nutné dokoupit paměťovou kartu o velikosti 16 až 128 GB – podle náročnosti uživatele. Záznamy se zpravidla nahrávají do smyčky – pokud dojde paměť, nový záznam se přehraje přes ten starý.

Kromě těchto základních poskytují také doprovodné funkce a vlastnosti:

·         Zachycení zvuku v mono nebo stereo režimu.

·         GPS umožňuje zaznamenávat trasu a rychlost vozidla. Sám spouští nahrávání při rozjezdu auta.
kamera na autě

·         G-senzor rozpozná náraz a záznam pořízený z doby nárazu zablokuje proti přepsání.

·         Parkovací mód umožňuje nahrávání v době, kdy je vozidlo zaparkované. Akumulátor vydrží až několik hodin bez nutnosti napájení z autozapalovače.

·         Uzamčení záznamu je možné provést také ručně. V tom případě se zamezí přehrání vybraného záznamu.