5. 3. 2022

Také uvažujete o mobilní dřevostavbě

Bydlení v mobilních domech si získalo v devadesátých letech status provizorních řešení, zejména pro letní období. S těmito objekty se můžete setkat například v zámoří, kde lidé vystačí s lehkou konstrukcí, a kde se neplatí žádné peníze za vytápění. Žít v takové lokalitě má obrovskou výhodu v tom, že k bydlení nepotřebujete stavět ani zděný dům, ani nepotřebujete u dřevostaveb speciální izolační vrstvu a opláštění. My si však musíme poradit a chceme-li bydlet v mobilní dřevostavbě celoročně, vyžaduje to důkladné zateplení a investici do topného systému.

jablka na zahradě

Topte dřevem – některé mobilní domy nabízí řešení vskutku jednoduché – elektrické přímotopy. S rostoucí cenou elektrické energie vám ovšem zároveň vyskočí náklady na bydlení do značných výšin a prozatím jediný způsob, jak bydlet levně, je dřevo. Krbová kamna mají vynikající výhřevnost a v zateplených domech se uplatní velmi efektivně. Výhodou je možnost nechat si dovézt dřevo zpracované, ale jestliže chcete jít do maximální úspory, dřevo lze v lese i sbírat v podobě tenkých větví a klestí. Zateplený mobilní dům je zkrátka možnost, jak snížit životní náklady na minimum.

palivové dřevo

Nepotřebujete ani přípojku na plyn – elektrickou energii lze vyrábět fotovoltaikou, a tu můžete mít i na střeše mobilního domu. Fotovoltaikou lze ohřívat i vodu v bojleru a přispět tím k dalšímu snížení výdajů za energie. Vodu lze čerpat z vlastní studny a není nutné být připojeni na vodovodní řad. Co by vás však ještě mohlo zajímat, je náhrada přípojky zemního plynu za propan-butan, případně za čistý propan. Ten stále vychází levněji u větších objemů, dokonce i u desetikilogramových tlakových lahví. Navíc vám odpadá pevná měsíční sazba u plynové přípojky a nehrozí žádné obstrukce s havarijními situacemi v síti plynovodů či obecně problémy s dodavatelem energií, spekulacemi s cenou plynu na trhu a energetickými „šmejdy“.