18. 12. 2021

Stále opakujete to stejné a dítě neposlouchá? To není špatnou výchovou!

S dětmi je to někdy těžké, což ví každý rodič. Snažíme se je vychovávat, ale někdy to nejde úplně podle plánů. Jak to podat tak, aby dítě poslechlo? 

Stále opakujete to stejné a dítě neposlouchá? To není špatnou výchovou! 

Ne každé dítě, které napoprvé neposlechne, je hned nevychované. To je třeba říci hned na začátku. Nevychované dítě se projevuje jinak, a hlavně, každé dítě má svůj svět a zejména v nižším věku to není o tom, že by nechtělo poslechnout. Možná to znáte, snažíte se neustále něco zakazovat, ale přesně to, co vy zakážete, se snaží dítě pořád dělat. Když nemá někam jít, jde tam. Když nemá na něco sahat, sáhne po tom a tak dále. U malých dětí je to v pořádku, horší je, když už nás neposlouchají ty větší děti. Zkuste to dítěti jen trošku jinak podat a mějte hlavně trpělivost. A hodně trpělivosti! 

děti venku

Jen, ať na to přijde samo

I tohle jste už možná zaslechli, třeba od svých rodičů, kteří v roli už prarodičů dost často radí, abyste dítě nechali, aby samo přišlo na to, že se něco nedělá. Tahle jednoduchá lekce obvykle vydá za sto zákazů. Když je hrnec horký, nenecháte dítě, aby na něj sáhlo a stáhlo na sebe horkou polévku, ale místo toho, abyste to několikrát řekli, můžete dítě vzít do rukou a nechat ho sáhnout, že to pálí. I dítě zjistí, že to skutečně pálí a pochopí tak, co mu říkáte. Podobně je to se vším. Proč nemá dítě chodit k oknu nebo sbírat věci ze země a dávat je do pusy? Pomůže názorná ukázka, stejně tak i to, když to dítěti vysvětlíte. Chce to více trpělivosti, času ale nakonec to pomůže více, než jedno ne, které ale denně zopakujete asi milionkrát. 

děti spolu

Ano, pořád vysvětlujte 

Zakazovat je snadné, ale vysvětlit proč, to už je horší. Jenže to opravdu funguje. S dítětem je třeba mluvit a vysvětlovat a to pořád dokola, i když někdy už vážně docházejí síly. Zkuste to. Také se naučte formulovat své zákazy. Když jako první použijete slůvko ne, dítě to nebude tolik respektovat, jako když se naučíte říkat, proč ne. Můžete také rovnou říci, že si to nepřejete. Někdy je ale dítě více tvrdohlavé a v určitém věku už se musí přejít i k tomu, že pokud se neposlechne, tak dítě něco nedostane. 

Trest za to, že vás dítě ignoruje, může také totiž mnohé vysvětlit. 

written by - Posted in Děti