11. 8. 2019

Létejte do zahraničí jen s příručním zavazadlem

Vzít si do letadla jen příruční neboli kabinové zavazadlo znamená, že necestujete s kufrem, který přenecháte při odbavení pracovníkům aerolinek, ale berete si jen menší batoh nebo malý kufr, jež máte celou dobu u sebe během letu. Nejenže ušetříte na letence, ale ušetříte si čas i při odbavování. Povolené rozměry a váha takového zavazadla mohou být u každé letecké společnosti jiné, takže se ujistěte, že to vaše nepřekračuje stanovené limity.
terminál na letišti
 
Mezi předměty, které jezakázané vzít si na palubu, patří zbraně, nože, obranné spreje, paralyzéry, zábavní pyrotechnika a jiné výbušniny, chemické a toxické látky. Zakázané jsou i různé ostré předměty, ke kterým se řadí např. manikúrní nůžky, pinzety a pilníky s ostrou špičkou. Dále většina leteckých společností nedovoluje přepravovat ani tupé nástroje, které by mohly jiné osobě způsobit zranění, jsou to např. basebalové pálky nebo tenisové rakety.  Léky na předpis i ty volně prodejné je povoleno mít u sebe bez omezení.
 
Při čekání na kontrolu ze svého zavazadla vyndejte vše, co obsahuje kov (pásky, mince, klíče apod.), elektronická zařízení a svrchní oděvy včetně pokrývky hlavy. Všechny tyto předměty pošlete na rentgen v připraveném boxu zvlášť.
 
Speciální pravidla platí pro transport tekutin. Nápoje není možné přepravovat, ale můžete si je po absolvování kontroly zakoupit v duty free zóně a vzít si je na palubu. Veškeré ostatní tekutiny a gely, které chcete mít u sebe, musí být v balení o objemu max. 100 ml a celkový objem tekutin na osobu nesmí přesahovat 1 litr. Tyto tekutiny musíte vložit do znovu uzavíratelného sáčku a při bezpečnostní kontrole je umístit také samostatně do boxu.
 výhled z letadla
Dnes už většina drogerií nabízí kosmetiku i v malých obalech, kterou je možné přepravovat na palubě letadla. Přesto je lepší už při nákupu preferovat tuhou formu, tzn. pořiďte si tuhý deodorant a tuhé mýdlo. Sáček je celkem malý, a pokud do něj vložíte zubní pastu, krém na opalování, další krém pro denní potřebu, řasenku a make-up, moc volného místa už vám nezbude.