15. 2. 2019

LED halogeny pracují spolehlivě řadu let

Světelný výkon – ten se v průběhu životnosti mění jen minimálně, na teoretické bázi jde o pokles přibližně 20 procent, ovšem je to jen pouhá spekulace, neboť jsou tato výkonná svítidla v provozu jen několik let a deklarovaná doba života se odhaduje u některých výrobků až na 30 let.

reflektor

Návratnost pořizovacích nákladů – ta se odhaduje u běžných svítidel v domácnosti na tři až čtyři roky, jestliže jsou světla v provozu denně jen několik hodin. Vzhledem k enormně dlouhé životnosti, která sahá řádově až do desítek let, je tento údaj přijatelný. Záleží pochopitelně na více faktorech, např. na velikosti objektu, množství světel, rozsahu používání a na servisních zásazích do konstrukce svítidel.

Vypínání a zapínání – tento často předhazovaný mýtus v internetových diskusích je třeba vyvrátit, počet provozních cyklů je rozhodující pouze pro svítidla typu kompaktních a lineárních zářivek a výbojek plněných plyny a luminiscenční vrstvou. Pro provoz LED halogenů to nemá žádný vliv.

reflektory

Provozní teplota versus teplota okolního prostředí– určitý vliv okolního prostředí na osazení jednotlivých čipů lze zaznamenat. Okolním prostředím rozumíme nejčastěji ovzduší a někdy také stavební konstrukce nebo dokonce vodu u svítidel umístěných ve vodních nádržích. U nízkých příkonů do 50 W je vliv zanedbatelný, což je v podstatě případ všech světel v domácnostech, problematické to bývá u reflektorů a osvětlení průmyslových staveb, kde je příkon od 100 do 200 Wattů. Tam bývá stanovena provozní teplota do maximální hranice, zpravidla 50 stupňů Celsia. S tím se musí počítat hlavně ve výrobních halách, zvláště při metalurgických a chemicko-technologických procesech, kdy teplý až horký vzduch stoupá vzhůru, a svítidla jsou tu extrémně namáhána. V takových případech se situace řeší chladiči svítidel.