V západních zemích EU údajně bydlí více obyvatel v nájemních bytech v porovnání s Českou republikou, konkrétně například v Německu je podíl nájemního bydlení a bydlení ve vlastním objektu přibližně půl napůl. V naší zemi žije v nájemních bytech jen asi devatenáct procent obyvatel. Zajímavé jsou i další statistické údaje, v nichž se dozvíte, že na Slovensku využívá nájemního bydlení jen osm procent obyvatel, v Chorvatsku je to jen devět procent a v Rumunsku dokonce pouhá tři procenta. Další země, v nichž převažuje vlastní bydlení, jsou opět z bývalého „východního bloku“ – bývalých socialistických zemí, a sice jde o Polsko a Bulharsko.
Bydlet ve vlastním domě má své výhody i nevýhody a kdo má „pod čepicí“, snadno si napíše do papírového záznamníku všechna plus na levé straně stránky a všechna mínus na pravé straně, a má jasné porovnání přímo před sebou. Těch „plus“ je ale víc a my bychom si je tu mohli v krátkosti nastínit.
Mínus i plus – dvě zásadní mínus souvisí s financováním a údržbou objektu. Pokud vysloveně dům nezdědíte, musíte jej z něčeho financovat, například z hypotéky. Na druhou stranu nájemní bydlení také není zadarmo a ceny nájmů rozhodně nejsou zanedbatelnou položkou. V případě nájmu však své finance cpete někomu do cizí kapsy a nemovitost není vaše, zatímco splátky hypotéky sice zčásti živí vašeho věřitele, ale pokud se vám podaří uhradit dlužnou částku, stáváte se majitelem nemovitosti v tržní hodnotě někdy i mnoha milionů korun.
Co se týče údržby objektu, tu si ve vlastním domě či bytě hradíte ze svého, ale ne vždy se nutně musí jednat o vysoké částky, navíc hodně Čechů je šikovných a umí si opravit či rekonstruovat dům vlastníma rukama.
Jasná plus – jasným plus pro vlastní bydlení je to, že v případě nájemního bydlení jste stále jednou nohou na ulici. Nemáte nikdy jistotu stabilního bydlení, protože o tom, zda tu budete bydlet, rozhoduje někdo jiný. A dále vlastní dům či byt si můžete upravit dle svého a váš majetek mohou zdědit vaše děti.
To vše stále nahrává a zřejmě bude nahrávat i do budoucna pořizování vlastních rodinných domů do L – například typu bungalovu, ať už je hradíte hypotékou, anebo z jiných zdrojů.